Company

Dünyanın en prestijli desülfürizasyon tesisi Nikola Tesla Termoelektrik Santrali’nde Nexans Türkiye imzası

1 Şub 2023

Nexans Türkiye, Sırbistan ve Güneydoğu Avrupa'nın elektrifikasyonu açısından büyük önem taşıyan “Nikola Tesla Termoelektrik Santrali Desülfürizasyon Projesi” için, Coptech Sırbistan işbirliğinde, 147 km’lik kablo (38 km OG, 110 km AG) tedariği sağlayacak.

Toplam kurulu gücü 3.429,5 megavat olan 14 üniteli Nikola Tesla Termoelektrik Santrali, Elektroprivreda Srbije (Sırbistan Elektrik Enerjisi İşletmesi)’nin kurulu gücünün üçte birini oluşturmakta ve yıllık Sırbistan elektriğinin %50'sinden fazlasını üretmekte.

1970 yılında inşa edilen tesis, baca gazlarında büyük miktarda kükürt oluşturan ve hava kirliliğine neden olan SO2 emisyonu ile ilgili olarak, AB çevre standartlarına uygun değildi. Projenin devreye alınmasıyla birlikte toplam kükürt dioksit emisyonları AB standartlarına uygun olarak 3.000 miligramdan metreküpte 130 miligram seviyesine düşecek. Atmosfere salınan katı parçacıkların seviyesi de metreküpte 50 miligramdan 10 miligramın altına düşecek. Baca gazı kükürt giderme işlemi, ayrıca inşaatlar ve yol yapımında kullanılan alçıtaşı üretecek.

Elektroprivreda Srbije, Nikola Tesla Termoelektrik Santrali’nin her iki ünitesindeki baca gazı kükürt giderme tesisi inşası için 210 milyon Euro yatırım yapacak.

Nexans Türkiye Satış Müdürü Nevzat Şenkal: “Nexans olarak, Nikola Tesla Power TENT A & TENT B Kükürt Giderme Tesisi” gibi önemli bir projede yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz. Nexans'ın 2030 karbon nötrlüğüne katkı hedefi doğrultusunda, bu proje ile gezegenimizin geleceğine artı değer sağlamaktan dolayı ayrıca mutluyuz” dedi.

Coptech'ten Direktör Aleksandar Stankovic: “Böylesi önemli bir projede Nexans ile çalışmaktan dolayı çok mutluyuz. Güç kablosu alanındaki uzmanlıklarının yanı sıra, Nexans’ın, Sırbistan ve diğer pazarlardaki bu kritik projelerde müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru analiz etme ve özel çözümler sunma esneklikleri bizim için paha biçilemez değerde” dedi.

Kişiniz

Aslı YILDIZ

Bize ulaşın

Daha fazla bilgi almak istediğiniz konular:

Zorunlu alanlar*

Lütfen girişinizi kontrol edin ve tekrar deneyin.

E-posta adresi tek bir @ içermelidir

Kişisel veri koruyucusu

Kişisel verilerinizin işlenmesine ve/veya doğrudan pazarlama veya ticari amaçlarla kullanılmasına itiraz etme hakkınız vardır

Teşekkür ederiz!

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Kısa süre içinde size dönüş yapacağız.

Hata

Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Kapat