Nexans Yangın Güvenliği

Öngör. Emniyete Al. Koru.

Nexans Yangın Güvenliği Önerileri

Potansiyel sonuçları yüksek olan bir gerçeklik: yangın riskleri

Her 30 saniyede 1 yangın

Avrupa'da ortaya çıkan yangınlar (kaynak: FEEDS)

1,17 milyar lira

Bina yangınları kaynaklı maddi hasar (Kaynak: TUIK)

% 21,2

elektrik kaynaklı yangınların yüzdesi (kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 2020)

+ %20

2030 yılına kadar elektrik talebindeki artış (kaynak: Uluslararası Enerji Ajansı)

Yangınların yıkıcı etkisi

Allianz sigorta, 2022 Küresel Tazminat İncelemesinde, yangını kurumsal sigorta kayıplarının tespit edilen en büyük tek nedeni olarak belirledi ve zarar milyarları buldu. İnsan kaybı ise çok yüksek: yılda 4.000 ölüm ve 134.000 yaralanma.

Yeni enerji kullanım biçimleriyle birlikte yeni riskler ortaya çıkıyor. Tabletlerden akıllı telefonlara, elektrikle çalışan dijital cihazlara olan bağımlılığımız gitgide artıyor. Binalarda elektrikli araçlar veya çatı güneş panelleri gibi yeni enerji kullanımlarının artması, ev kablolama sistemleri üzerindeki yükü ve yangın risklerini artırıyor.

Doğru kablo seçimi hayat kurtarır

Nexans Yangın Güvenliği çözümleri ile riskleri öngörün, varlıkları güvence altına alın ve hayatı koruyun

Nexans'ta önceliğimiz, müşterilerimize ve ortaklarımıza proje yaşam döngülerinin her adımında güvenli ve sürdürülebilir elektrifikasyon tasarlamak ve oluşturmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamaktır. Bu nedenle, kablolarımızın güvenlik, güvenilirlik, elektrik performansı ve standartlara uygunluk açısından en ileri düzeyde olmasını sağlamak için sürekli yenilik yapıyoruz.

Çözümümüz üç temel üzerine kuruludur

Yangın riskini
ÖNGÖRÜYORUZ
Varlıklarınızı
GÜVENCE ALTINA ALIYORUZ
Hayatı
KORUYORUZ
Verimli, yenilikçi ürünler ve çözümler geliştirmek amacıyla üst düzey uzmanlığımızdan ve bilgi birikimimizden, ekiplerimizden ve iş ortaklarımızdan yararlanan 120 yıllık bir mirasa sahip öncüleriz. Nexans olarak, işinizin korunarak büyümesine kendimizi adadık. Güvenilir Yangın Güvenliği kablolarımız ve çözümlerimiz ile, elektrifikasyon kökenli yangın riskini azaltarak işletmenizin daha kolay ve hızlı bir şekilde tekrar çalışmasına olanak sağlıyoruz. İnsanlar ve çevre en önemli önceliklerimizdir. Kablo ve çözüm ekosistemlerimiz, emniyeti ve etkiyi en üst düzeye çıkaran performans standartlarıyla hayat kurtarmak için tasarlandı.
Alsecure
Nexans’ın Yangın Güvenliği kapsamındaki doğru kablolarını seçerek güvenliğinizi en üst düzeye çıkarın

Yangın durumunda, güvenli bir şekilde tahliye sağlayabilmek için elektrik kablolarıyla ilgili iki önemli kriter vadır.

  • Yangının yayılması, duman opaklığı, yanan damlacıkların yayılımı ve emisyonların asitliği ile tanımlanan Yangına Tepki. Tüm bu unsurların, insanların zamanında tahliye edilebilmesi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

 

  • Kablonun yangında devrenin işlevselliğini (güç ve iletişim) belirli bir süre boyunca (15 ila 120 dakika) ve performansta hiç azalma olmadan veya çok az azalmayla sürdürebilmesi şeklinde tanımlanan Yangın Dayanımı. Ulusal ve uluslararası standartlarla tanımlanan bu performans, güvenlik sisteminin kritik işlevlerinin bütünlüğünü sağlar.

“ Yangın Güvenliği uzmanı olarak doğru standartların ve kabloların seçilmesini sağlayarak yangınlara karşı ilk savunma hattı olmanıza yardımcı oluyoruz. ”

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR)

CPR EU n°305/2011

CPR hangi ürünler için geçerlidir?

CPR, binalara veya yapı işlerine (ör. köprüler veya tüneller) kalıcı olarak dahil edilen tüm inşaat ürünlerine ve dolayısıyla kablolara da uygulanır: sadece güç kabloları değil, aynı zamanda kontrol kabloları, haberleşme ve fiber optik kablolar da yapım işinde kalıcı olarak döşendiğinde CPR kapsamındadır.

Hangi kablo performansları CPR kapsamındadır?

Kablolar için uyumlaştırılmış standart olan EN50575:2014/A1:2016, yalnızca kabloların yangına tepkisine ilişkin gereklilikleri kapsar. Bu amaçla birtakım parametrelere yönelik eşik değerler tanımlanmıştır. Bu eşik değerlere bağlı olarak kablolar, yangın sınıfları olarak adlandırılan 7 yangın performans seviyesinde sınıflandırılır.

Mevcut durumda, yangına dayanıklı kablolar açıkça CPR'ın dışında tutulmuştur.

CPR tanımlar, ulusal düzenleyiciler seçer

CPR, yalnızca performans düzeylerini açıklamak için ortak testler ve ortak bir teknik dil sağlayarak teknik ürün bilgilerini uyumlu hale getirmeyi amaçlar.Belirli bir kurulum ortamında performans seviyesinin uygulanması, ulusal düzenleyicilerin imtiyazıdır.

CPR Sınıfları

CPR'a tabi kablolar, yangına tepki performansı sınıflarına göre sınıflandırılır. Testlerde, yangın sırasında kabloların tüm durumu, zaman içinde ve gerçek kurulum koşullarında dinamik olarak ölçülerek dikkate alınır. Bu, yangın güvenliğinde ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır.
Yangının gelişimine katkı derecesi, aşağıdaki sınıflandırma kriterleri temelinde Aca'dan Fca'ya doğru azalan sırada sınıflandırılır:

  • Dikey alev yayılması
  • Isı salınımı
  • Yangın yayılması

Aca Sınıfı, EN ISO 17016'ya göre düşük yanma ısısı ile "yanmayan" kablolar için kullanılır. Bunu yangına dayanıklı kablolarla karıştırmayın.

B1ca, B2ca, Cca ve Dca sınıfları, giderek daha düşük gerekliliklere göre test edilir ve B1ca sınıfı en iyi performansı sunar.

Eca sınıfındaki kablolar yalnızca asgari gereklilikleri karşılar.

Fca sınıfında, üst sınıfların gerekliliklerini karşılamayan ve bu nedenle oldukça yanıcı olan kablolar sınıflandırılır.

 

Ek sınıflandırma

Yalnızca B1ca ila Dca yangın performans sınıfları için ek özellikler test edilebilir. Bu ek sınıflandırma bir harfle belirtilir:

  • s ("duman"): s1, s1a, s1b, s2 ve s3 olası seviyeleriyle duman üretimi.
  • d ("damlacıklar"): olası d0, d1 ve d2 seviyeleriyle alevli damlacıklar/parçacıklar.
  • a ("asitlik"): Olası a1, a2 ve a3 seviyeleriyle asitlik ve iletkenlik.

 

Üç özellik s, d ve a için en düşük endeks sayısı en iyi performansı gösterir. En yüksek endeks sayısı, "performansın belirlenmemiş olması" veya gerekliliklerin karşılanmaması anlamına gelir.

İlgili belge
pdf - 23.3 MB

YAPI İŞLERİ İNŞAAT, MAKİNE VE ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMELERİNE DAİR TEBLİĞ

İndir

NEXANS Yangın Güvenliği Çözümleri

Nexans Yangın Güvenliği, elektriği güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmanızı sağlamaya yönelik taahhüdümüzdür. Bu ürün yelpazesi riskleri öngörmenize, varlıklarınızı güvence altına almanıza ve hayatları korumanıza yardımcı olacak inovatif bir kablo ürün yelpazesidir. ​Nexans, örneğin karmaşık bir yapıya sahip veya çok sayıda insanın veya engelli ya da hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin bulunduğu binalar için yangın davranışının iyileştirilmesini gerektiren uygulamalarda en iyi performansa sahip kablolarını Nexans Yangın Güvenliği adı altında bir araya getiriyor.

Nexans yangın güvenliği ürün yelpazesini kullanarak geleceğe hazır olun

Nexans Yangın Güvenliği ürün yelpazesi projelerinizdeki güvenlik düzeyini iyileştirmenize katkıda bulunabilir.

Bu ürün yelpazesi, performans düzeyine uygun olarak daha da geliştirilmiştir.

  • Nexans yangın tehlikesi düşük kablolar: yerel yönetmeliklere, bina tiplerine ve elektrik uygulamalarına uygun geniş bir ürün yelpazesi. Yangının yayılmasını önemli ölçüde geciktirir, böylece tahliye ve yangınla mücadele için değerli ölçüde zaman kazandırır, yangına bağlı ölümlerin başlıca nedeni olan saydam olmayan duman ve asit gazlarını ve ekipman ve yapılardaki hasarı en aza indirir

 

  • Nexans Yangına dayanıklı kablolar: uluslararası standartlara uygun olarak mika bant teknolojisine dayanmaktadır. Yangına dayanıklı kablolar, yangın başladıktan sonra güvenlik sistemlerinin (video gözetim sistemi, duman tahliyesi, sesli alarmlar...) belirli bir süre daha çalışmaya devam etmesini sağlayarak yangın sırasında performans devre bütünlüğü sağlar.

“ Yangın Güvenliği uzmanı olarak, sınıfının en iyisi yangın koruması ile işinizi daha güvenli ve daha az riskli hale getirmenize destek oluyoruz. ”

Tüm projelerinizi destekliyoruz

Geleceğin binaları elektrikli olacak – bunun anlamı daha fazla kablo, daha fazla konektör, daha fazla sistem ve alt sistem - fakat aynı zamanda daha akıllı, daha güvenli ve düşük karbon ayak izine sahip.

Nexans Yangın Güvenliği ile elektrik zincirinin tüm aşamalarında ve inşaat işlerinin türü ne olursa olsun, daha güvenli ve sürdürülebilir bir enerji sağlayacak eksiksiz bir kablo ürün yelpazesi sunuyoruz.

Konutlardan ticari ve endüstriyel binalara, aynı zamanda tüm yüksek güvenlikli binalara (hastaneler, okullar, oteller), altyapılara (tünel, demiryolu, havaalanı terminalleri), yeni enerji (Güneş Enerjisi) ve veri merkezlerine kadar, yangın risklerine karşı sizi desteklemesi konusunda Nexans'a güvenebilirsiniz.

Bize ulaşın

Bize ulaşın

Daha fazla bilgi almak istediğiniz konular:

Zorunlu alanlar*

Lütfen girişinizi kontrol edin ve tekrar deneyin.

E-posta adresi tek bir @ içermelidir

Kişisel veri koruyucusu

Kişisel verilerinizin işlenmesine ve/veya doğrudan pazarlama veya ticari amaçlarla kullanılmasına itiraz etme hakkınız vardır

Teşekkür ederiz!

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Kısa süre içinde size dönüş yapacağız.

Hata

Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Kapat