Yangın Güvenliği

Yangın güvenliği kablo ile başlar

Nexans fire safety range

Elektrik kabloları enerji tedariki ve bilgi aktarımını garanti edebilir

İç mekânlarda meydana gelen yangınlarda ölümlerin başlıca nedeni kaçma şansını önemli ölçüde azaltan ve yanan alanın ötesindeki malların da zarar görmesine neden olan duman ve zehirli gaz salınımıdır. Kabloların katkısı hem aktif hem de pasif korumada kilit roldedir. Elektrik kabloları enerji tedarikini ve bilgi aktarımını garanti edebilir. Yangından kaçmak için gerekli zamanı artırarak da katkıda bulunabilirler.

Kablolar kullanım kapsamına uygun ve doğru olarak monte edilirse her yerde büyük çok olmalarına rağmen tek başlarına tehlikeli değillerdir.

  • Her yerde bulunma: Kablolar – borular ve havalandırma kanalları gibi – çevremizde her yerdedir ve çoğu zaman monte edildikten sonra görünmez olurlar. Odaları ve katları birbirine bağlar ve duvarlardan hiç engel tanımaksızın geçerler. Bu nedenle yangın durumunda yayılması için bir araç olabilirler.

 

  • Büyük miktar: Hızlı teknolojik evrim nedeniyle (elektrikli cihazlar, telefonlar, bilgisayar bağlantıları…) modern binalardaki kabloların hacmi şaşırtıcı olabilir. Çoğu işyerinde ve alışveriş merkezinde yükseltilmiş IT ağları veya yeni elektriksel güvenlik standartlarıyla yeni kablolar eklenmiştir. Bütün bu kablolar yangın durumunda önemli miktarda yakıt olabilir.

Yangın sırasında emniyet davranışlarına göre yangın güvenliği olan kablolar iki sınıfa ayrılabilir: 

  • Yangın tehlikesi düşük olan kablolar: duman opaklığı ve gaz emisyonu düşüktür, alevlerin yayılmasını önler ve ısı yayınımını azaltır.
    • Yangına dayanıklı kablolar: yangın sırasında işlevlerinin devam etmesini sağlarlar.

Yangın güvenliği olan kabloların kullanılmasında yasa koyucular, mimarlar, mühendislik ofisleri, müteahhitler, toptancılar, kablo imalatçıları, vs. herkes aktif birer rol oynamalıdır.

Nexans fire safety cables
Nexans fire safety cables

Yangın sırasında ölümlerin çoğu tehlikeli gazların solunumuyla meydana gelir. Bu gazlara maruz kalma süresini azaltmak için en iyi görüş imkânıyla güvenli tahliye yapılmasını sağlamak çok önemlidir.


Yangın Tehlikesi Düşük Olan Kablolar duman opaklığı ve gaz emisyonunun düşük olmasını sağlar, alevlerin yayılmasını önler ve ısı yayınımını azaltır.

Yangın durumunda tehlikeli gazların varlığını azaltabilen ve kaçmayı kolaylaştırabilen malzemelerin seçiminde düşük seviyede duman opaklığı ve atık madde asitliği temel ilkelerdir. Yangın sırasında opak dumanın ve zararlı emisyonların mümkün olduğunca az olması önemlidir.

Yapılan araştırmalarda kabloların bir yangını kontrol altına almak ve dumanı, zehirli gazları ve ısı yayınımını azaltmak için kabloların büyük ölçüde katkıda bulunabileceği tespit edilmiştir (kabloların bulunduğu ve iki farklı kablonun karşılaştırıldığı bir yangın senaryosu için kritik tahliye koşullarının simülasyonu - Patrick van Hees, Daniel Nilsson, Emil Berggren – Yangın Güvenliği Mühendisliği ve Sistem Güvenliği Bölümü - Lund Üniversitesi, İsveç - Brandteknik och Riskhantering. Lunds tekniska hogskola. Lunds universitet - Rapor 3147, Lund 2010)

Yangına dayanıklı kablolar her alarm devresinin ayrılmaz bileşenidir.
Yangın sırasında binalar tahliye sürecine yardımcı olmak için işlevlerini koruyabilmelidir. Öncelik insanların güvenliğidir: uyarı sistemleri, duman detektörü, duman tahliyesi, acil çıkışlar ve yangın aydınlatma malzemeleri gibi yangın güvenlik malzemeleri çok önemlidir ve işlevini koruyabilmelidir. Elektrik kabloları bu cihazların hepsinin belkemiğidir.

Alsecure® range: Low Fire Hazard cables

Duman üretimi ve zararlı emisyonları azaltır 

Yangın durumunda tehlikeli gazların varlığını azaltabilen ve kaçmayı kolaylaştırabilen malzemelerin seçiminde düşük seviyede duman opaklığı ve atık madde asitliği temel ilkelerdir. Yangın sırasında opak dumanın ve zararlı emisyonların mümkün olduğunca az olması önemlidir.

Yangın sırasında ölümlerin çoğu tehlikeli gazların solunumuyla meydana gelir. Bu gazlara maruz kalma süresini azaltmak için en iyi görüş imkânıyla güvenli tahliye yapılmasını sağlamak çok önemlidir

Yangının yayılmasını ve ısı yayınımını kısıtlar

Kablolar yangının bir odadan komşu odalara yayılmasının aracı olabilir. Bu nedenle bu tehlikeyi azaltmak için uzun yıllardır bazı Ulusal Düzenlemelerde kablo hatları boyunca yangının yayılmasının kontrol edilmesi şartı bulunmaktadır.  

ALSECURE® tel ve kablolarının faydaları

  • Yangının yayınımını önemli şekilde geciktirir, böylece tahliye ve yangınla mücadele için önemli zaman kazandırır
  • Yangına bağlı ölümlerin be cihaz ve yapıların zarar görmesinin birinci sebebi olan duman opağı ve asitli gazları en aza indirir
  • Farklı ülkelerin yasalarına, bina türlerine ve elektrikli uygulamalarına uyumlu geniş bir seri.

      
ALSECURE® serisi projelerinizin güvenlik seviyesini değiştirmenize katkıda bulunabilir. Nexans’ın yeni nesil ALSECURE® güvenli kablolarını kullanan geleceği öngörün.

Alsecure® Plus & Alsecure® Premium: Yangına dayanıklı kablolar

Yangına dayanıklı kablolar güvenlik sistemlerinin (video takip, duman tahliyesi, sesi alarmlar…) yangın başladıktan sonra belli bir süre çalışmaya devam etmesini sağlayarak işlevlerin yerine getirilmesini sağlar. Nexans ALSECURE kabloları bu koşullara uygundur.

Alsecure Plus, Nexans’ın ulusal standartlara uygun olarak farklı teknolojilerle üretilen (silikon lastik veya mika şerit) yangına dayanıklı kabloları serisidir.

Yakın dönemde Nexans kablo çeşitlerine benzersiz bir mekanik performans kazandırırken montajı kolaylaştıran, patentli INFIT yalıtım teknolojisine sahip Alsecure Premium serisini eklemiştir.

Kendinden önce gelen kablolarla aynı yangın performansını sunarken önemli zamandan tasarruf ve dolayısıyla maliyetten tasarruf avantajları sağlayarak montajlarınıza yeni değerler katar.

Bize ulaşın

Daha fazla bilgi almak istediğiniz konular:

Zorunlu alanlar*

Lütfen girişinizi kontrol edin ve tekrar deneyin.

E-posta adresi tek bir @ içermelidir

Kişisel veri koruyucusu

Kişisel verilerinizin işlenmesine ve/veya doğrudan pazarlama veya ticari amaçlarla kullanılmasına itiraz etme hakkınız vardır

Teşekkür ederiz!

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Kısa süre içinde size dönüş yapacağız.

Hata

Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Kapat