Nexans, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) İçin Çalışmalarını Sürdürüyor.

CPR (Construction Products Regulation) binalarda kullanılan kabloların yangın performanslarını düzenleyecek.

Binalarda kullanılacak malzemelerin ve kabloların yangın performanslarını düzenleyecek Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) 1 Aralık 2015’de yürürlüğe giriyor.  EN 50575:2014 standartları konusunda çalışmalarını tamamlayan Nexans, 1 yıllık geçiş süreci boyunca iş ortakları olan proje firmalarını, müteahhit firmaları ve toptancı kuruluşları desteklemeye hazırlanıyor.

Yapılarda kullanılan ve yangın anında performansları önem taşıyan bütün güç, kontrol ve iletişim kablolarını kapsayan EN 50575:2014 standardı geçtiğimiz Temmuz Ayı’nda Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde (OJEU) yayınlandı. Standart, malzemenin yangına karşı göstereceği dayanımın gereklerini belirlerken, Performans Beyanı (DoP) ve CE işaretlemesine dair yasal düzenlemeleri de anlatıyor.

EN 50575:2014’le ilgili aşağıdaki standartlar da yayınlandı:

  • EN 13501-6: Elektrik kablolarına uygulanan alev test sonuçlarının sınıflandırılması
  • CLC/TS 50576: Elektrik kabloları – Test sonuçlarının gemişletilmiş kullanımı
  • Test Metodları EN 50399, EN 60332-1-2, EN 61034-2 ve EN ISO 1716

EN 50575:2014 standardının yürürlüğe girmesiyle beraber, yerel yasama organları binalarda kullanılacak kabloların performans sınıflarını belirleyebilecek. Sertifikasyon kuruluşları ve labaratuarlar sertifika vermeye başlayabilecek. 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren Avrupa Birliği Ülkelerinde kullanılacak bütün kabloların üzerinde Performans Beyanı (DoP) ve CPR sınıfı bulunan CE etiketi şartı aranmaya başlanacak.

1 yıllık geçiş süreci boyunca CPR ve halihazırda geçerli olan şartlar birlikte dikkate alınacak. Bu süreçte Nexans, eğitici belgeler ve teknik seminerlerle iş ortaklarına destek vermeye hazırlanıyor.

21-24 Ekim tarihleri arası İzmir’de düzenlenecek 4. Elektrik ve Tesisat Ulusal Kongresi’nde konuşmaya hazırlanan Nexans’ın Yangın Güvenliğinden sorumlu Ürün Müdürü Dario Giordani, Nexans’ın sürecin başından beri yürüttüğü çalışmalarla ürünlerini CPR şartlarına uygun hale getirdiğini belirtirken, geçiş süreci boyunca bütün iş ortaklarımıza gerekli teknik desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiriyor.

İrtibatınız

Ayhan Güngör Pazarlama Müdürü
Telefon +90 212 266 01 60
Faks +90 212 266 01 70
ayhan.gungor@nexans.com

Nexans Hakkında

Gelişmiş kablo ve bağlantı çözümlerinde global bir lider olan Nexans, geniş bir yelpazede sınıfının en iyisi ürünler ve yenilikçi hizmetler ile hayata enerji veriyor. 120 yılı aşkın süredir, inovasyon, Nexans'ın müşterileri ile birlikte daha güvenli, daha akıllı ve daha verimli bir gelecek yaratmasını sağlayan yapı taşını oluşturuyor. Nexans Grubu, bugün, müşterilerini dört ana iş alanında destekleyerek, enerji iletimini kolaylaştırmayı ve günden güne artan veri ağlarını desteklemeyi taahhüt ediyor: Bina ve Bölgeler (kamu kuruluşları, akıllı şebekeler, e-mobilite), Yüksek Gerilim ve Projeler (açık deniz rüzgar santralleri, deniz altı bağlantıları, kara yüksek gerilimi) Telekom ve Veri (veri iletimi, telekom şebekeleri, üst ölçekli veri merkezleri, LAN) ve Endüstriyel Ürün ve Çözümler (yenilenebilir kaynaklar, ulaşım, Petrol & Gaz, otomasyon ve diğerleri). Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Nexans'ın ticari faaliyetleri ve iç uygulamalarının yönlendirici bir ilkesidir. 2013 yılında dünyada ihtiyaç sahibi topluluklara sürdürülebilir girişimlerle enerji ulaştırmak amacıyla bir vakıf kuran Nexans, sektörde bir ilki gerçekleştirmiştir. Grubun, Europacable, Ulusal Elektrik Üreticileri Derneği (NEMA), Uluslararası Kablo Üreticileri Federasyonu (ICF) ve CIGRE gibi önde gelen sektör dernekleri içerisindeki aktif katılımı, etik, sürdürülebilir ve yüksek kalite kablolar geliştirme prensibine ve hedefine bağlılığını desteklemektedir. 34 ülkede endüstriyel varlığı bulunan ve dünya genelinde ticari faaliyet gösteren Nexans, 27.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. 2018 satış hacmi 6,5 milyar Euro olan Nexans’ın hisseleri, Euronext Paris’te, kısım A’da işlem görmektedir.

www.nexans.com.tr