Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, CPR uyumlu ürünlerimizi arayın

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR), teknik şartnamenin yarattığı ticaret bariyerlerini kaldırarak AB'de yapı ürünlerinin serbest dolaşımını sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu da, Avrupa Ekonomik Alanı boyunca yapı malzemelerinin performansı için tek tip değerlendirme yöntemleri sunan "ortak teknik bir dil" sağlayarak başarılmıştır. 

Yönetmelikte yer alan kablolar, binalarda ve diğer yapı işlerinde sabit olarak döşenecek yangına tepki gereksinimlerine tabi olan enerji, kontrol ve haberleşme kablolarıdır. CPR kapsamındaki kablo özellikleri şunlardır:

  • yangına tepki:  Bu, Yangına Tepki  gereksinimlerine tabi olan yapı işlerinde kullanılan her türlü kablo anlamına gelir; alev yayılımı / ilerlemesi, ısı salınımı, duman üretimi ve asitli / aşındırıcı gazların yayılımı ve alevli parçacıklar için kısıtlama
  • tehlikeli maddelerin salınımı: Maddelerle ilgili hem Avrupa Yönetmeliklerine (bkz AB Yönetmeliği n° 1907/2006 REACH) hem de ulusal yönetmeliklere atıfta bulunur

Bu noktada, yangına dayanıklı kablolar için uyum standartlarının halen geliştirildiğini unutmayın. Bu, henüz CPR şartlarına tabi olmadıkları ve tüm yangın davranışlarının (yangına tepki ve yangına dayanım) mevcut ulusal standartlara göre hala değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Avrupa Ekonomik Bölgesi'nde yapı ve inşaat pazarında piyasaya sürülen tüm kablolar, imalatçının bir Performans Beyanı (PB) hazırlamasını ve ulaşılır hale getirmesini gerektirecektir. Nexans'ın Performans Beyanlarına Nexans Tracker üzerinden kolayca erişilebilir.

Ürünlerimizin Performans Beyanı'na erişmek için lütfen aşağıdaki Ürünü Ara düğmesine tıklayın. Aradığınız ürünü bulamazsanız, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

*Bütün ürünleri görüntüleyebilmek için, internet sitemize kayıtlı kullanıcınızla giriş yapmış olmanız gerekmektedir.