Nexans Türkiye Ar-Ge Laboratuvarı TÜRKAK tarafından akredite oldu

Nexans Türkiye bünyesindeki Denizli Fabrikası Ar-Ge Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından TS EN ISO/IEC 17025’e göre akreditasyonunu tamamladı. Bu akreditasyon ile Nexans, kullandığı çok yönlü test ekipmanları ile, CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) testleri de dahil olmak üzere, uluslararası geçerliliğe sahip, farklı alev ve yangın testlerini gerçekleştirebilecek.

“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan, kablo endüstrisinin lider oyuncularından Nexans, bu sayede, müşterilerinin alev performansı tip testleri ile ilgili taleplerini, üçüncü parti kuruluşlara gerek kalmadan, kendi bünyesinde, daha kısa sürede gerçekleştirebilecek tescilli bir kuruluş olurken, aynı zamanda Nexans’ın yurt dışındaki diğer üniteleri içinde Lyon ve Nürnberg ile birlikte, bu konuda hizmet verebilen üç üniteden biri haline gelmiş oldu.

Akreditasyon ile birlikte Nexans Türkiye laboratuvarında yapılabilecek test tipleri:

• Yangına Tepki Testleri,
• Alev ve Yangın İlerleme Testleri,
• Duman Yoğunluğu Testleri,
• Zehirli Gaz ve Halojen Tayini Testleri,
• Yangına Dayanım Testleri


Yangına tepki
Yangına tepki performansı, malzemelerin veya kabloların yangını, alevi ve dumanı, aşındırıcı ve toksik atıkları serbest bırakma potansiyelini kapsamaktadır.

Alev ve Yangın İlerleme
Kablonun alevi veya yangını yayma potansiyeli spesifik koşullarda değerlendirilir:
-Alev / yangın uygulama süresi
-Yangın kaynakları
-Örnek montaj (yatay ve dikey)
-Yanıcı madde miktarı

Duman Emisyonları
Yangın sırasında kablodan yayılan duman oranının görüş mesafesini engelle­memesi gerekmektedir. Duman miktarı, yangına tepki kapsamında değerlendirilir. Bu özellik, statik veya dinamik koşullara göre belirlenebilir.

Koroziflik ve toksisite
Son yıllarda yangınlarda açığa çıkan toksik ve aşındırıcı duman ile ilgili ölümlerde artış gözlenmektedir. Yangın testi laboratuvarı, bu açığa çıkan gazların ana hatlarını nicelik olarak belirlemek ve sonuçta kablo potansiyel toksisitesini değerlendirmek için donatılmıştır.

Yangına Dayanım
Yangın koşullarında devrenin bütünlüğünü koruyan kablolar yangına dayanıklıdır. Aşağıda tanımlanan birçok farklı senaryo değerlendirilerek yangın koşulları test edilmektedir:
- toplam süre: kablo sınıflandırmasını verir
- yangın sıcaklığı veya sıcaklık seviyesi
- uygulanan voltaj veya sinyal tipleri
- kablo montajı (yatay vey a dikey)
- kablo veya tepside şok (darbe) frekansı olarak özel koşullar, su püskürtme çevrimleri, ekstra yük, vb.
performanslar her türlü kabloda (veri, fiber optik, AG, OG) karakterize edilebilir

Uygulanabilen testlerin detaylı anlatıldığı ekli kılavuzumuzu buradan indirebilirsiniz: Alev testleri - Fire tests